PIMPRI CHINCHWAD EDUCATION TRUST's

PIMPRI CHINCHWAD COLLEGE OF ENGINEERING

  • NBA Accreditation (UG Courses Accredited Thrice : Mechanical, Computer, E&TC;
    Accredited Twice: IT)
  • NAAC Accreditation with "A Grade "
  • Permanently Affiliated to Savitribai Phule Pune University (SPPU), Pune
  • An ISO 9001: 2015 Certified Institute
  • Approved by All India Council for Technical Education (AICTE) New Delhi, Govt. of Maharashtra, D.T.E., Mumbai

Achievement


  • 100% All clear BE IT results from last two consecutive years.
  • Highest percentage of Placements by IT Department in SPPU, Pune.
  • Good Number of Awards won by Faculty and Students in various International / National Events.
  • One of the most sought after department for B.E. Admissions in SPPU, Pune.
  • Close association with top IT companies like IBM, Microsoft, EMC 2, KPIT, etc.

Faculties Remarkable Achievements

  • Dr. P. R. Futane got a letter of Appreciation from IIT Mumbai for the instrumental role played being a SPoC for NPTEL Student Chapter at PCCoE for previous three examinations.
  • Dr. P. R. Futane and Shruti Mohrir got Best Poster Award in iPGCON 2019 for “Study of Different Techniques for Sign Language Recognition and Speech Conversion”
  • Dr. S. D. Patil and Harshada Mane got Best Poster Award in iPGCON 2019 for “A Survey on Automatic Music Composition using Artificial Intelligence”
  • Mr. S. R. Jadhav got a letter of Appreciation from IIT Mumbai for spreading awareness and holding software training workshops at PCCOE and making an outstanding contribution of using ICT based teaching and learning methodology for students.
  • Mrs. V. C. Kulloli and Sachi Agrawal got Best Paper Award in iPGCON 2019 for the publication “Text detection in scene images using deep neural network”
  • Dr. Sudeep Thepade is conferred with Dr. A.P.J. Abdul Kalam ''Best Teacher Award'' by innovative & informative Technology Solutions (IITech) Banglore
  • Dr. Swati Shinde is conferred with Dr. A.P.J. Abdul Kalam ''Woman Achiever Award'' by innovative & informative Technology Solutions (IITech) Banglore.
  • Dr. Sudeep Thepade published a paper on "Block truncation coding with color clumps: A novel feature extraction technique for content based image classification" in SCI Indexed Journal 'SADHANA: Academy Proceedings in Engineering Sciences', Sept. 2016, Volume 41, Issue 9, pp 939–958.
  • Dr. Sudeep Thepade has published a paper on "Multi technique amalgamation for enhanced information identification with content based image data" in Springer Plus (a Springer Open Journal), Volume 4, Issue 1 on December 2015.
  • Dr. Swati Shinde got appreciation and recognition for Research work in the field of Engineering by the INDO Global Engineering Excellence Award-2015 on 19th September 2015.
  • Dr. Sudeep Thepade has published a paper on "Multi technique amalgamation for enhanced information identification with content based image data" in Springer Plus (a Springer Open Journal), Volume 4, Issue 1 on December 2015.
  • Dr. Swati Shinde got appreciation and recognition for Research work in the field of Engineering by the INDO Global Engineering Excellence Award-2015 on 19th September 2015.

Distinguished Awards / Recognitions Received by Faculty

Sr. No.

Name of Faculty

Awards / Recognition

Academic Year

Institute / Organization

1

Dr. S. D. Patil

Coordinator, National Cyber Defence, Safety and Security Standard Centre

2019-20

NCSSS

2

Dr. P. R. Futane

Instrumental role played being a SPoC for NPTEL Student Chapter at PCCoE

2018-19

IIT,Bombay

3

Dr. P. R. Futane

Best Poster Award

2018-19

iPGCON 2019

4

Dr. S. D. Patil

Best Poster Award

2018-19

iPGCON 2019

5

Dr. S. V. Shinde

Best Paper Award

2018-19

iPGCON 2019

6

Mrs.V. C. Kulloli

Best Paper Award

2018-19

iPGCON 2019

7

Mrs. J. H. Dewan

Best Paper Award

2018-19

iPGCON 2019

8

Mr. S. R. Jadhav

Spreading awareness and holding Software Training workshops

2018-19

IIT,Bombay

9

Mrs. T. S. Patankar
Mrs. R. S. Gound

Sponsorship of Rs. 1,50,000 for National Workshop

2018-19

SPPU, Pune

10

Ms. M. A. Thorat

NPTEL online certification Elite+ silver (Topper 5%) Problem solving through C

2018-19

IIT, Kharagpur

11

Dr. S. V. Shinde

Best Paper Award

2018-19

IEEE, Pune Section

12

Mrs. J. V. Katti

Best Paper Award

2018-19

IEEE, Pune Section

13

Mrs. J. H. Dewan

Best Paper Award

2018-19

IEEE, Pune Section

14

Mr. S. R. Jadhav

Best Paper Award

2018-19

IEEE, Pune Section

15

Dr. S. V. Shinde
Ms. A. N. Chaudhari

Sponsorship of Rs. 3,00,000 for international Workshop

2017-18

SPPU, Pune

16

Dr. S. V. Shinde

A paper on “Extended Fuzzy Hyperline-Segment Neural Network with Classification Rule Extraction”

2017-18

Elsevier Science Direct Journal -Applied Soft Computing Journal

17

Dr. N. J. Uke

Cyber Crime Helpline Award 2017

2017-18

Digital Task Force & Cyber Crime Helpline

18

Dr. S. V. Shinde

Dr. A.P.J. Abdul Kalam Woman Achiever Award

2016-17

iiTech,Banglore

19

Dr. S. V. Shinde

Best Paper Award (ICCUBEA2016 )

2016-17

IEEE, Pune

20

Dr. S. D. Thepade

Dr. A.P.J. Abdul Kalam Best Teacher Award

2016-17

iiTech,Banglore

21

Mrs. J. V. Katti

Best Paper Award (ICCUBEA2016 )

2016-17

IEEE, Pune

22

Dr. S. V. Shinde

Indo Global Engineering Excellence Award

2015-16

Indo Global Chamber of Commerce Industries and agriculture

23

Dr. Nilesh J. Uke

EMC Star Award by EMC2 Academic Alliance, Bangalore

2014-15

EMC

24

Mr. V. D. Katkar

Best Paper Award, ICC – 2014(Elsevier Conference)

2014-15

Alpha College of Engineering, Bangluru

25

Mr. V. D. Katkar

Best Paper Award,(ICCUBEA -2015)

2014-15

IEEE, Pune

26

Dr. S. D. Thepade

Best Paper Award , (ICATE-2013)

2013-14

IEEE India

27

Dr. S. D. Thepade

Editors Choice Award by IJCA 2012

2012-13

USA

28

Dr. S. D. Thepade

Best Paper Award ,IJCSIS

2011-12

USA

29

Dr. S. D. Thepade

Editors Choice Award, IJCA (Int. Journal of Computer Applications)

2011-12

USA

30

Dr. S. D. Thepade

Best Paper Award , (ICCCT-2010)

2010-11

Springer,India

31

Dr. S. D. Thepade

Second Best Research Project Award MANSHODHAN 2010

2010-11

Mithibai College, Mumbai

32

Dr. S. D. Thepade

Editors Choice Award IJCA 2010

2010-11

USA

33

Dr. S. D. Thepade

Second Best Paper Award ‘THINKQUEST-2009’

2009-10

BGIT, Mumbai

34

Dr. S. D. Thepade

Best Paper Award (SSPCCIN-2008)

2008-09

VIT,PUNE

Students Remarkable Achievements

Chetan Pardeshi has been awarded a grant of US $1000 for his project titled ''Safer India Safer Roads''. The grant was a part of an international competition organized by Youth Service America from Washington DC, UG India, a safety science company and TRAX, a road safety NGO.

Sr. No.

Name of Student

Awards / Recognition

Academic Year

Academic Year 2018-19

1

Rutha Joshi

Winner in Best Idea

QCFAI Project Competition, Bhosari

2

Pooja Mharur

Ambassador in IEEEX-treme Programming Competition

IEEE, Pune

3

Shruti Math

Assistant SSR Student Representative

IEEE Pune Section

4

Atharv Muley Shrinivas

Best Actor Award

Firodiya Karandak

5

Shivam Pawar Chitraliy

1st Prize

“Webber” Event in Techno-Vision 2019, GPP Pune

6

Shivam Pawar Chitraliy

1st Prize

Code Junkie” Event in Techno-Vision 2019, GPP Pune

7

Atharv Muley

Special Mention Award

Arohan – Cultural Fest, MIT World Peace Univeristy Pune.

8

Saurabh Mahajan

First Winner

Debate Competition organized by CiESA , PCCOE,Pune

9

Yash Manorey, Deepak Patil, Yash Joshi, Anniruddh Tupe, Shreya kothavale, Vrushal Chaudhari, Swapnil Gadam, Kamesh Rane, Snehdeep Tambe, Saknet Kankarej, Shweta Sawant, Amit Pachange, Mohit Jadhav

“Intensive Programming Camp”

Persistent Computing Institute (PCI) from 25th March 2019 to 29th March 2019.

10

Yash Joshi, Pratik Chavan, Siddhraj Mane

Attended ACM Summer School

11

Pranay Kalose

1st Prize

Insperia-2019 PCCOE

12

Shivam Pawar, Shreya kothavale

2nd prize

“Logo Logic” Event in Techlligent ,PCCOE

13

Anchal Singh, Sayali More

3rd Prize

“Logo Logic” Event in Techlligent ,PCCOE

14

Vaishnavi Swami, Swamini Godse, Sayali More, Kaveri Thombare, Priyanka Yadav, Riddhi Sharma, Monika Hajgude, Aditi Dhorkule, Zainab Shikalgar, Pratiksha Dhapte

Winner Girl's Kho-Kho Match.

PCCOE

15

Rutha Joshim, Shivani Birajdar, Anuja Hiwale

Research Paper

Springer Book Chapter Series.

16

Morankar Dipali, Monika Hajgude, Sayli More, Ridhhi Sharma, Manali Shelar, Vaishnavi Swami, Priyanka Jadhav, Pooja Bhosale

Winner (Kho-Kho Game)

SANGHARSH-19 at PCCOE

17

Abhijeet Gurle

Runner-Up

Ripples 2018 (Code Mania)

18

Vivek Pathak

Runner-Up

Ripples 2018 (Play Placing)

19

Rudrakshi Marathe, Sonal Phulaware, Priyanka Jadhav, Pooja Mharnur

Runner-Up

International SS12 event for the Project titled “Cryptography using Armstrong's number and color code”.

20

Yash Joshi

Winner

iKodio-Coding Competition

21

Gayatri Kadam

Runner-Up

SPPU Inter Collegiate District Level Basketball tournament.

22

Atharva Muley

Selection in Youth Festival

SPPU for Classical and Western Music

Academic Year 2017-18

23

Tikone Priyanka

2nd University Rank (S.E 15-16)

SPPU, Pune

24

Kharmale Sachin

7th University Rank (T.E 15-16)

SPPU, Pune

25

Vedang Bamnote, Bhakti Patil, Akshay Deshpande

3rd winner

PROJECT EXPO, MIT, Pune

26

Sayali Patil, Shubham Mahajan, Harshal Atarde

1st Winner

Pune Coding League, PCCOE, pune

27

Pratik Borse

2nd winner

Quantonium 18 – National level conference at Indira COE

28

Dheeraj Patil

3rd Prize

Engineer's Cricket League at AISSMS IOIT, PUNE

29

Gayatri Kadam

Best Video winner

MindSpark'17 COEP, Pune

30

Kalyani Shelgaokar, Aishwarya Patil

1st Prize worth 2000 Rs. Quiz competition

DYPIET, Akurdi

31

Prasad Dumne

2nd Prize

Firodiya Karandak

32

Arshiya Sayyad, Ruchika Kankariya, Rutha Joshi

Summer Internship

(Persistent Pune)

33

Rutha Joshi

Internship (Rs. 18000 Stipend per month)

Schlumberger India Technolgies Pvt. Ltd

34

Pratik Munot

1st Prize

Short in 90 Gaming Competition

35

Shivani Birajdar, Trishala Sawant

1st Prize

Ripples 2K17- Suit Up (Business Idea Presentation), PCCOE

36

Sushant Jillawar

1st Prize

Ripples 2K17- App @ Cap (Android App Development), PCCOE

37

Vaishanvi Swami, Sahil Tekale

1st Prize

Ripples 2K17- Word War (Debate Competition ), PCCOE

38

Shivani Rai

1st Prize

Ripples 2K17- Logo Making Competition, PCCOE

39

Abhijeet Gurle

2nd Prize

Ripples 2K17- Tag Team (Coding Competition),PCCOE

40

Anuja Hiwale

2ndt Prize

Ripples 2K17- Suit Up (Business Idea Presentation), PCCOE

41

Mahesh Prabhu

2ndt Prize

Techlligent 2K18 Play Pacing (mock placement drive), PCCOE

42

Dipanshu Nagpal

Winner

Badminton, SPPU,Pune

43

Kapil More

1st Prize

Badminton, SPPU,Pune

Academic Year 2016-17

44

Bhor Aditya Gajanan

3rd University Rank (B.E 15-16)

SPPU,Pune

45

Andhare Pradip Khandu

7th University Rank (B.E 15-16)

SPPU,Pune

46

Suryawanshi Amol

9th University Rank (T.E 14-15)

SPPU,Pune

47

Chetan Pardeshi

2nd Prize

‘Campus2Corporate’ competition by The HR club (A national test of employability)

48

Chetan Pardeshi

Global Youth Ambassador

A program ‘TheirWorld’ (which works on Education for all) launched by the Secretary General of the United Nations BanKi Moon

49

Satish Talewar

1st Prize

Web based project competition in computer department PCCOE

50

Nagpal Dipanshu

2nd Prize

PACE'17 – TEAM EVENT Badminton, AIT, Pune

51

Thombare Ruchita

2nd Prize

Selected in Pune Dist. Team (Badminton ) AIT, Pune

52

Saurbh Zarkar, Prasanna Dhemey, Swajay Shrinath, Kushal Kunjir, Ajinkya Kirte

Runner up

SANGHARSH 2017 – Volleyball – Annual Interdepartmental sport meet PCCOE

53

Ruchita Thombare

Runner up

Badminton Competition (Women) SPPU Pune

54

Deepanshu Nagpal

Runner up

Badminton Competition (Men) SPPU Pune

Academic Year 2015-16

55

Chetan Pardeshi

A grant of US $1000 for project “Safer India Safer Roads”.

Youth Service America from Washington DC, UG India and TRAX

56

Sanjeewani Gadade

2nd Prize

Swimming Competition SPPU Pune University

57

Sanjeewani Gadade

3rd Prize

Swimming Competition PC swimming association

58

Komal V. Sonawane

2nd Prize

Vinodottam karandak one kid foundation

59

Aditya Bhor, Neha Pathak

Best Paper Award

VIT Pune

Academic Year 2014-15

60

Deepti Bhatia, Sidhant Kulkarni

Best Paper award

Alpha college of Engg. (Bengluru)

61

Deepti Bhatia, Sidhant Kulkarni, Sonali Sable

Best Paper award

IEEE International Conference on Computing, Communication, Control and Automation

62

Suyed Dalvi ,Amol Zinjade,Rashmi Mahajan

Best Paper award

IEEE International Conference on Computing, Communication, Control and Automation

63

Siddhant Kulkarni, Deepti Bhatia, Sonali Sable

3rd Position

JSPM’s Rajarshi Shahu COE, Pune

Academic Year 2013-14

64

Akansha Raina, Nikhil Bankar, Shreyas Deshpande, Abhijeet Kulkarni

1st prize

Poster Competition AISSM, Pune

65

Akansha Raina, Nikhil Bankar, Shreyas Deshpande, Abhijeet Kulkarni

1st prize

Project Competition (Title: Face detection & recognition) MIT-Alandi, Pune

66

Akansha Raina, Nikhil Bankar, Shreyas Deshpande, Abhijeet Kulkarni

1st prize

Poster Competition (Title of Poster: Video Surveillance criminal Face detection in public) PCCOE, Pune

67

Mussarat Bare

1st prize

OOMD Competition RSCOE

Copyright © 2014 PCCoE. All rights reserved.

Best Viewed in IE 10+, Firefox, Chrome.

Best Viewed in 1366*768 resolution.